Перспективите за работа на журналистите в цифровите издания са мрачни.

НЕ Е ИЗНЕНАДА, ЧЕ РАБОТНИТЕ МЕСТА В ЖУРНАЛИСТИКАТА БЪРЗО ИЗЧЕЗВАТ. Тревожно е обаче, че работните места в областта на цифровата журналистика, които замениха някои от старите работни места, изглежда са спрели.

По-рано тази година Бюрото за трудова статистика публикува графика, която показва, че общият брой на служителите във вестникарската индустрия вече е по-малък от тези в сектора “интернет издаване и излъчване”. Подобни констатации може да изглеждат очевидни, като се имат предвид проблемите на вестникарската индустрия и нарастващата популярност на производителите на новини от “дигиталния сектор”. Въпреки това се отчита само броят на заетите в тези области, а не броят на журналистите.

С нарастването на броя на родните цифрови уебсайтове си струва да се замислим колко журналисти работят в тази област и дали нейното разрастване ще бъде достатъчно, за да компенсира загубите на вестникарския бизнес. Американското общество на редакторите на вестници (American Society of News Editors) е група от журналисти, които работят в областта на журналистиката (ASNE) обяви, че Вече няма да оценява броя на заетите във вестниците. и никоя организация не изследва цифровите издания, за да определи размера на работната им сила, потърсих нов източник на данни, за да проуча тези факти.

Бюрото за трудова статистика публикува нови данни. Програма Occupational Employment Statistics (OES), броят на журналистите, работещи за издания с цифров произход, се е увеличил повече от три пъти през последното десетилетие. Броят на съкратените журналисти във вестниците. Секторът обаче е по-малък от това увеличение. Броят на журналистите, наети от издателства, които работят само в областта на цифровите технологии, изглежда се е изравнил през последните години. С по-малкия брой журналисти на работа днес репортерите все повече се съсредоточават в крайбрежните градове, разследващата журналистика и отразяването на местните щатски събития намаляват, а разликата между журналистите и специалистите по връзки с обществеността се увеличава.

През 2014 г., въз основа на преброяване, проведено от Изследователския център “Пю”, се изчислява, че в цифровите родни новинарски компании работят около 5 000 редактори на пълен работен ден. Това задълбочено проучване дава ценна информация, но не може да говори за дългосрочни тенденции.

Като докторант в Университета на Пенсилвания използвах данните на OES, за да сравня броя на журналистите в издателствата и вестниците, които работят само на цифрова основа, във времето. За да документира ежегодно организацията на американската работна сила, тази програма събира данни от почти 200 000 компании, представляващи 340 различни индустрии. Оценките на OES включват служители на пълно и непълно работно време, за разлика от преброяването на Pew през 2014 г. или ASNE.

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Related Posts